Jaki zestaw kamer do monitoringu domu?

Zastosowanie systemów monitoringu w domach jest coraz bardziej popularne. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzeń do naszego domu? W tym artykule przygotowaliśmy dla państwa porady dotyczące wyboru odpowiedniego zestawu do monitoringu domu.

Monitoring domu

Coraz większa ilość osób decyduje się na instalację systemu wizyjnego w swoim domu. Jest to związane z dużą powszechności i dostępnością urządzeń monitoringu w dzisiejszych czasach. Z tego względu praktycznie każdy jest wstanie dopasować urządzenia w odpowiedniej cenie do własnych potrzeb i zabezpieczyć swój dom. Aby instalacja systemu monitoringu nie okazała się workiem bez dna, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

  • urządzenia powinny zostać dostosowane do wielkości domu, panujących warunków oraz naszych potrzeb
  • zestaw powinien uwzględniać również przyszłą rozbudowę
  • swoboda zarządzania za pomocą aplikacji mobilnych lub dedykowanego oprogramowania na komputer

Większość z osób w tej chwili decyduje się na zestawy monitoringu sieciowego. Jest to w dużej mierze związane z niesamowitym rozwojem technologii komputerowych, które wykorzystywane są oczywiście w systemach wizyjnych. Monitoring IP pozwala generować obraz jeszcze lepszej jakości niż w przypadku systemów analogowych. Zasilanie oraz przekaz obrazów może odbywać się za pomocą tradycyjnej skrętki UTP zgodnie z technologią PoE. Dzięki temu nie będziemy musieli inwestować naszego czasu oraz pieniędzy w montaż dodatkowego okablowania. Ponadto większość urządzeń sieciowych posiada możliwość zdalnej kontroli oraz podglądu obrazu, co ułatwi zarządzanie systemem.

Standardowy zestaw do monitoringu domu składa się z 4 do 8 kamer sieciowych, rejestratora, przełącznika sieciowego, monitora, oraz niezbędnego okablowania. Jakość urządzeń będzie zależna od producenta i ceny, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą w celu doboru odpowiedniego sprzętu do naszych możliwości finansowych. Musimy również określić czy również chcemy prowadzić obserwację na zewnątrz, co będzie wiązało się z doborem kamer o innych parametrach. Jeżeli urządzenia pochodzą od różnych producentów muszą pracować zgodnie ze standardem ONFIV.

Kamery ? jaki zestaw wybrać?

W przypadku doboru odpowiedniego zestawu kamer powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • rozdzielczość i jakość ? kamera powinna pracować w jakości Full HD lub HD w rozdzielczości od 2 do 5 Mpx, co w zupełności wystarcz do monitoringu domu
  • kąt widzenia ? przed zakupem kamery powinniśmy uwzględnić jej zakres obserwacji. Jeżeli kamera ma dostosować się do warunków otoczenia możemy zdecydować się na obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 ? 12 mm. Jeżeli zakres obserwacji nie będzie ulegał zmianie powinniśmy wybrać obiektyw o stałej ogniskowej, wąskokątny lub szerokokątny (w zależności od naszych potrzeb)
  • zasilanie ? w strukturach sieciowych powszechnie stosuje się zasilanie zgodne z technologią PoE. Przekaz obrazu oraz zasilanie kamery następuje za pomocą standardowej skrętki UTP.
  • kompresja ? kamery posiadające kompresję zgodną z kodekiem H.264 lub H.265 pozwalają zmniejszyć objętość zapisywanych plików przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości obrazu
  • detekcja ruchu ? kamera będzie rejestrowała obraz po wykryciu ruchu, co pozwoli zaoszczędzić miejsce na dysku i pozbyć się mało użytecznych materiałów
  • praca w dzień i w nocy ? kamera powinna posiadać wbudowany promiennik IR, który pozwala na rejestrację obrazu w całkowitych ciemnościach
  • kamery powinny posiadać możliwość zdalnego podglądu za pomocą platform mobilnych dostępnych na smartfonie (Android, iOS)

To jakiej jakości będą urządzenia zależy od nas i od środków, które chcemy przeznaczyć na system monitoringu w naszym domu, ciekawa oferta zestawów znajduje się tutaj http://www.ctr.pl/zestawy-kamer/dom.html.