Kontrolery dostępu ? jakie wybrać?

Systemy kontroli dostępu są co raz powszechniej wykorzystywane w naszym otoczeniu. Na popularności rosną nie tylko rozbudowane systemy do dużych obiektów użytkowych, ale również średniej wielkości systemy do domów jednorodzinnych, niedużych firm lub biur. Stworzenie instalacji dedykowanej do specyfiki danego obiektu jest możliwe dzięki wykorzystaniu urządzeń o odpowiednich parametrach. Z tego względu w tym artykule postanowiliśmy przygotować kilka informacji na temat kontrolerów dostępu.

Kontrolery dostępu ? na co zwrócić uwagę?

Kontrolery dostępu są jednymi z urządzeń składowych systemu. Odpowiadają przede wszystkim za podejmowanie decyzji związanych z uzyskiwaniem dostępu do chronionych stref. Na wewnętrznym buforze pamięci zapisywane są kluczowe informacje dotyczące uprawnień dostępowych dla poszczególnych użytkowników. W momencie przyłożenia karty zbliżeniowej, wpisania odpowiedniego kodu kontroler rozpoznaje profil użytkownika i podejmuje decyzje dotyczącą udostępnienia przejścia do danej strefy. Na pamięci urządzenia zapisywane są również informacje związane z harmonogramami czasowymi, sygnalizacjami zdarzeń alarmowych oraz prób nieautoryzowanego przedostania się do pomieszczenia lub obiektu. Można zatem stwierdzić, że skuteczność systemu KD w dużej mierze polega na kontrolerze, jego funkcjonalności, pamięci zdarzeń oraz możliwości konfigurowania profili użytkowników.

Przykładowe kontrolery dostępu

Obecnie na rynku możemy spotkać się z kilkoma rodzajami kontrolerów dostępu, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, dostępnymi funkcjami, a także sposobem komunikowania się z innymi urządzeniami. Jeżeli szukamy kontrolera do niedużego systemy KD, który będzie działał w domu jednorodzinnym, niedużej firmie, możemy zdecydować się na jeden ze standardowych kontrolerów dedykowany do pracy autonomicznej. Te niedrogie urządzenia pozwalają stworzyć kompleksowy system, który pozwala stworzyć od kilkudziesięciu do kilkuset profili użytkowników o odmiennych uprawnieniach dostępowych. Kontrolery mają ograniczone funkcje globalne, takie jak harmonogramy czasowe, rejestracje zdarzeń, a także funkcję anti-passback (uniemożliwienie ponownego użycia karty do przejścia w tej samej strefie). Jednak gdy kontroler będzie współpracować z centralą użytkownik uzyska do nich dostęp. Zaletą tego typu kontrolerów jest również możliwość podłączenia do sieci internetowej. Komunikacja przez sieć sprawia, że kontrolery mogą współpracować z innymi urządzeniami, również tymi pochodzącymi z systemów alarmowych lub monitoringu.

Jeżeli szukamy kontrolerów dostępu do dużych, rozbudowanych systemów powinniśmy zdecydować się na kontrolery z serii zaawansowanych. Pozwalają one na zaprogramowanie nawet do kilku tysięcy profili użytkowników oraz pozwalają uzyskać dostęp do funkcji globalnych (anti-passback, harmonogramy czasowe, rejestracja zdarzeń). W tym wypadku praca przez sieć będzie koniecznością, głównie ze względu na możliwość integracji, a także efektywnego przesyłania wszelkich danych i archiwizowania ich na pamięci serwera lub cyfrowej chmurze plików. Wszelkie zdarzenia dostępowe mogą zostać w ten sposób przeanalizowane, dzięki czemu administratorzy mogą kontrolować m.in. czas pracy pracowników, zdarzenia alarmowe oraz reagować na wszelkie próby nieautoryzowanego przejścia. Dzięki pracy sieciowej istnieje również możliwość wykorzystania smartfonów, jako transponderów zbliżeniowych z wykorzystaniem aplikacji mobilnej oraz technologii NFC (Near Field Communication) lub Bluetooth Smart.

Uzyskiwanie dostępu za pomocą telefonu komórkowego